اجزای یک کیت بقای کاربردی ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ۰۱:۱۲:۰۳ ب.ظ

اگر خواستید یک کیت بقا کاربردی در طبیعت گردی همراه داشته باشید، اینها لوازمی است که بهتر است در کیف بقای شما موجود باشد.

 • چراغ قوه یا هد لامپ
 • باندانا یا دستمال سر که در مواقع لزوم به عنوان صافی آب، ماسک تنفسی، کیسه موقت، پرچم کمک اضطراری و حتی باند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کبریت ضد باد و آب
 • ورقه فویل آلومینیوم به عنوان آینه علامت دهی
 • قرص های تصفیه آب،مثلا قرصهای ید که حتی در مواقع اضطرار بعد از قاطی شدن با آب می توان به عنوان ماده ضد عفونی کننده زخم مورد استفاده قرار بگیرد.
 • یک حلقه کوچک نوار چسب
 • کاغذ توالت که علاوه پاکیزگی می شود از آن به برای علامت گذاری مسیر استفاده کرد.
 • توپ های کوچک پنبه ای آغشته به وازلین که هم برای نرم کردن پوست مناسبند و هم به عنوان آتشزنه قابل استفاده اند.
 • یک کیف کوچک که همه اینها رو داخلش بگذارید و همراه ببرید. بهتر داخل کوله نباشه که اگر کوله رو از دست دادید این وسایل برای بقای شما باقی بمونه.

و البته این وسایل رو هم بهتره همراه داشته باشید:

 • کیف کمکهای اولیه
 • غذای و آب اضافه
 • چراغ قوه
 • چاقوی جیبی
 • نقشه منطقه
 • قطب نما یا جی پی اس
 • عینک آفتابی  

چند نکته برای کمپ در هوای سرد ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ۰۱:۰۷:۴۴ ب.ظ

غذا پختن در دمای محیطی پایین بیشتر طول میکشه بنابر این وقت بیشتری باید به پخت و پز اختصاص بدید.

هر قدر که آشپزی بیشتر طول بکشه شما به سوخت بیشتری نیاز خواهید داشت. پس همراه داشتن سوخت اضافی رو فراموش نکنین.

در محیط سرد مهمترین چیز گرم بودن بدن شماست تا دچار سرمازدگی نشوید. همیشه به سرعت لباسهای مرطوب و خیس از عرق خود را عوض کنید. لباس اضافی، پاپوش گرم و دستکش همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید به سرعت آنها را عوض کنید.

حتما بارانی و  بادگیر و شلوار ضد رطوبت همراه داشته باشید. استفاده از گتر هم برای جلوگیری از نفوذ آب باران و برف به داخل کفش‌ها حیاتی است. مصرف آب و غذای کافی هم برای تقویت بدن شما در مقابله با سرما بسیار اهمیت دارند.  

در هوای سرد و خشک بدون اینکه متوجه بشوید بدن شدن با کم آبی روبرو می شود. بنابر این خوردن آب کافی در طول روز بسیار اهمیت دارد.

نکاتی برای گرم ماندن در کمپ های سرد و پاییزی ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۱۸:۳۵ ب.ظ

هیچ چیز مثل کمپ کردن در پاییز نیست

وقتی که روزهای گرم کوهنوردی و ماهیگیری، با عصری سرد و شبی درکنار آتش کمپ کامل میشوند.

 هوا هم که سرد شد اجازه ندهید اشتیاق شما برای کمپ کردن در پاییز سرد شود.

نکاتی برای گرم ماندن در کمپ های سرد و پاییزی

چند لایه لباس بپوشید

زیرپوش ضد عرق از واجبات است که هم بدن را گرم نگه دارد و هم رطوبت رو از پوست شما دور کنه.

روی ان یک لایه پلار گرم بپوشید و در آخر یک لایه ضد باد با قابلیت تنفس که گرما را تا بیشترین حد در خود نگه دارد.

کربوهیدارت و چربی بیشتری بخورید. کربو هیدرات ها به سوخت و ساز بیشتر بدن کمک می کنند. چربی های خوب هم مانند ماهی و غلات و آواکادو هم برای سوزاندن چربی مناسب ند. مناسب سوزاندن کالری هم نباشید که با فعالیتهای روزانه همه مصرف می شود.

در طول روز کم کم و جرعه جرعه نوشیدنیهای گرم و یا سوپ بخورید تا دمای داخلی بدن شما بالا باقی بماند.

در طول روز یک تکانی به خودتان بدهید. این خیلی واضح است اما گفتنش خالی از لطف نیست که اگر در طول روز سردتان بود همینطور یکجا ننشینید. کمی پیاده روی در اطراف یا مشغول شدن به یک فعالیتی مثل آشپزی به گردش خون در بدن و گرم شدن شما کمک می کند. 

کفش روفرشی های پشمی و گرم میتوانند شبها پای شما را به انداره یک چکمه گرم کنند. پوشیدن اونا داخل کیسه خواب هم خوب است.

اگر تصمیم داشتین از یک هیترداخل چادرتون استفاده کنین حتما از قابلیت ایمنی خاموشی آن مطمئن بشید . ضمنا توجه کنین که آیا روی لیبل اون به امکان استفاده در فضای بسته اشاره شده یا نه. هیترها خیلی خطرناک هستن و امکان مسمومیت با گاز رو تا حد زیادی افزایش می دن .

صبح که از خواب بیدار شدید فرصتی برای هم هوایی برای بدن خود فراهم کنید. قبل از اینکه از کیسه خواب بیرون بپرید کمی بدن خود را حرکت دهید تا هوای بدن شما مناسب خروج از کیسه خواب شود.

صبح های پاییزی سرد و یخی هستند. به محض اینکه بیدار شدید لباسهایی را که برنامه دارید آن روز بپوشید به داخل کیسه خواب بیاورید تا کمی گرمای درون کیسه خواب رو به خود بگیرند. بعد از پوشیدن آنها لذت ببرید.

شبها هم گرم بمانید

برای جلوگیری از سرایت بیشتر سرما بهتر است از دو لایه زیر انداز برای زیر کیسه خواب خود استفاده کنید. یا کیسه خواباتان را داخل یک کیسه عایق بیوی قرار دهید.

قرار دادن کیسه خواب در یک ساک بیوی می‌تواند قابلیت گرم کنندگی کیسه خوابتان را تا 10 درجه افزایش دهد.

بطری های آب گرم هم در شبهای سرد  دوستان خوبی هستند. می تونین اونها رو داخل کیسه خواب  بغل کنید و یا بگذارید پایین کیسه خواب که پاهاتون رو گرم کنن. 

بدن شما در حال سوزاندن کالری ها گرمتر است. بنابر این خوردن کمی اسنک و تنقلات قبل از خواب میتونه باعث بالا رفتن دمای بدن بشه. ضمنا نگران اضافه وزن هم نباشین چون فردا فرصت دارید در فعالیتهای کمپی تون همه اون کالری ها بسوزونین. 

 

قبل از اینکه بخواهید داخل کیسه خوابتون بشید بهتره یه چندتا حرکت ورزشی مثل پریدن و درجا زدن انجام بدین. این کار باعث میشه بدنتون و در نتیجه کیسه خوابتون گرمتر باشه. البته حواستون باشه انقدر ورزش نکنین که عرق کنید. چون اونموقع رطوبت و دم وارد کیسه خوابتون خواهیدکرد.

شاید بردن سر به داخل کیسه خواب لذت بخش باشه ولی این کار باعث میشه بخار موجود در بازدم شما وارد کیسه خواب بشه و داخل اون رو مرطوب کنه. بهتره اگر احساس سرما میکنین از یک کلاه بالاکلاوا (کلاه دو چشمی) استفاده کنین. 

همانطور که همیشه مامان تون می کفت حتما قبل از خواب دستشویی برید. حتی اگر احساسشو ندارید. سخت ترین چیز اینه که در دل شب سرد پاییزی مجبور باشین برای تخلیه، از داخل کیسه خوابتون بیرون بیاین. 

تگ باکس

نکاتی برای سفر و کمپ زدن در کویر ۱۷ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۴۶:۳۱ ب.ظ

طول و مکان سفر خود را بر اساس تجربه و راحتی خود با کمپینگ برنامه ریزی کنید. افرادی که برای اولین به کویر سفر میکند بهتر است اقامت کوتاهی در یک کمپینگ از پیش ساخته شده داشته باشند. جایی که دسترسی به منابع حیاتی مثل آب و همچنین امکانات دیگر وجود داشته باشد. البته افراد با تجربه تر ممکن است یک کمپینگ انفرادی را،  در جایی که احتمالاً باید تمام آب و امکانات مورد نیاز خود را همراه ببرند، ترجیح بدهند.

بهترین زمان سال را در نظر بگیرید. اگر دمای خیلی بالا شما را اذیت نمی کند، می توانید از خلوتی و نرخ های بهتری در طول تابستان لذت ببرید. اما انتخاب ماه های زمستان تجربه بیابانی با دمای بسیار دلپذیرتر را به شما هدیه می کند.

عادت کردن به گرمای زیاد ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد، بنابراین سعی کنید در صورت امکان به تدریج با دمای گرمتر سازگار شوید.

در کویر آب برابر با حیات است. اگر قرار است در حالت عادی سه لیتر در روز آب بنوشید در هنگام فعالیتهایی مثل کویرنوردی باید این مقداررا دو برابر کنید. بهتر است به جای امبد به پبدا کردن آب درکویر، حتی بیشترآبی را که به آن نیاز دارید را با خود حمل کنید.

محافظت در برابر آفتاب هم بسیار حیاتی است. توجه داشته باشید که مهمترین محافظ شما در برابر آفتاب لباس شماست. این موضوع شامل پوشش سر بوسیله کلاه لبه پهن یا باندانا و پوشش دست و بدن با یک پیراهن آستین بلند و شلوار رنگ روشن است. همراه داشتن   یک سایه بان سبک و خوب هم گاهی برای کمپ حیاتی است.

مطمئن شوید که با همه علائم و راه های درمان های کم آبی بدن، گرمازدگی و گزیدگی آشنا هستید.

وقتی در کویر هستید بهتر است اینگونه عمل کنید.

پیمایش ها را و فعالیت ها را در صبح زود و اواخر بعد از ظهر برنامه ریزی کنید و تا جای ممکن در اوج گرمای ظهر استراحت کنید.

همیشه و در هر فعالیتی آب همراه داشته باشید.

همراه داشتن و مصرف تنقلات نمکی و نوشیدنی های ورزشی به جایگزینی نمک و مواد معدنی که در اثر تعریق از دست می دهید کمک می کند.

خطر گرمازدگی و خشکی بدن را جدی بگیرید.  ممکن است در هوای گرم و خشک صحرا عرق روی بدن خیلی سریع تبخیر شود و حتی شما متوجه نشوید که عرق کرده  و آب از دست داده اید.

تا حد امکان در کویر  به تنهایی سفر نکنید و اگر تصمیم به چنین کاری گرفتید حتما به کسی بگویید کجا می روید و چه زمانی برمی گردید.

چه با  ماشین باشید و چه پیاده، باید نقشه و قطب نما را علاوه بر دستگاه GPS همراه داشته باشید و نحوه استفاده از آنها را بدانید. پیدا کردن علائمی که مسیرها را مسخص کند ممکن است در کویر دشوار باشد. ضمنا هرگز روی کارکرد تلفن همراه خود حساب نکنید.

مراقب موجودات زنده مانند مارها، عقرب ها، عنکبوت ها و مارمولک ها باشید. مارها بیشتر برای محاقظت در برابر گرمای آفتاب در مناطق صخره ای پناه می گیرند پس حتی الامکان از این مناطق فاصله بگیرید.  همیشه قبل از پوشیدن، کفش‌هایتان را خوب تکان دهید تا اگر عقربی به داخل آن خزیده باشد بیرون بیاید. در اغلب صحراها موش‌ها، سنجاب‌ها، خرگوش ها و حیوانات کوچک دیگر به وفور یافت می شوند ، پس بهتر است مواد غذایی را در یک ظرف دربسته محکم و خارج از چادر خود نگه دارید.

در گزارش های آب و هوا بطور جدی هشدار برای طوفان شن را بررسی کنید.

 از چادر زدن در دره ای که ممکن است در معرض سیل ناگهانی باشد خودداری کنید. چراکه امکان دارد بدون هیچ نشانه ای کبلومترها دورتر از شما بارندگی اتفاق بیافتد و سیلش چند ساعت بعد به شما برسد.

چه در بیابان و چه در هر کجای طبیعت ایده خوبی است که در ایستگاه های محلی سری بزنید و از خبرهای جدید باخبر شوید.

در سفر با ماشین به محدوده های صحرا و کویر، پیدا کردن پمپ بنزین‌ها سخت‌تر خواهد بود. بنابراین هر پمپ بنزینی را که می‌بینید، باک خود را پر کنید، حتی اگر نشانگر بنزین بالاتر از نصف باک را نمایش می داد .

چگونه با استفاده از ننو کمپ بزنیم ۱۷ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۵۹:۵۲ ق.ظ

سال ها است که گردشگران و کوهنوردان، از چادر به عنوان پناهگاه شبانه ی خود استفاده میکنند. ننو ها، جایگزین های جذاب و محبوبی برای چادرها هستند. اگر به استراحت کردن در ننو علاقه دارید، وقتش رسیده است که کمپ زدن با ننو را امتحان کنید. در این مقاله، به این سوال که (( کمپ زدن با ننو چیست))، پاسخ میدهیم، و در مورد اینکه به چه وسایلی نیاز دارید تا بتوانید ننویتان را برای رفتن به کمپ آماده کنید، صحبت خواهیم کرد. کمپ زدن با ننو چیست؟

کمپ زدن با ننو یعنی اینکه شما جای چادر معمولیتان را با ننو و چندعدد لوازم جانبی مفید عوض کنید و یک شب را به راحتی خارج از خانه بخوابید. بسیاری از کوهنوردان و دوچرخه سواران، علاقمند به کمپ زدن به وسیله ی ننو هستند؛ زیرا ننوها بسیار سبک هستند و فضای کمتری را اشغال میکنند. کسانی که با استفاده از ننو کمپ میزنند، از تماشای نمای زیبای اطراف نیز برخوردار میشوند و سختی خوابیدن روی سطح شیب دار و زمین پراز سنگلاخ را متحمل نمیشوند. تنها چیزی که برای کمپ زدن با ننو نیاز دارید، یک جفت درخت تنومند است.

وسایلی که برای کمپ زدن با ننو نیاز دارید

میتوانید خودتان وسایل مورد نیاز برای کمپ یا کوله پشتیتان را با اضافه کردن مولفه هایی به ننویتان آماده کنید، یا اینکه میتوانید یک ننوی چادردار آماده را بخرید که دارای بیشتر موارد زیر باشد.

یک عدد ننو، اگر از قبل نداشته اید

یک سیستم تعلیق با بندی پهن ( درخت دوستانه، برای جلوگیری از آسیب به پوست درخت)

یک کفی عایق یا پد خواب ( به طور جداگانه از چادر فروخته میشود)

یک عایق باران

پشه بند

میتوان از خرید عایق باران، پشه بند و کفی صرف نظر کرد؛ اگرچه داشتن این لوازم، در شرایطی که به آنها نیاز باشد بسیار مفید است. همچنین اگرچه این لوازم و لوازم های جانبی دیگر، اغلب با برند های مختلف ننو سازگاری دارند، اما اگر خودتان دارید ننویتان را تکمیل میکنید، باید مجددا سازگاری لوازم جانبی را با ننویتان مورد بررسی قرار دهید.

در این قسمت جزئیات بیشتری وجود دارد:

ننوی شما: تقریبا با هر ننویی میتوانید کمپ بزنید. اگر میخواهید یک ننو خریداریی کنید، نکته ی اصلی، راحتی آن است. اما اگر کوهنوردی میکنید، وزن ننوهم عامل مهمی خواهد بود. میتوانید طرح های مختلف و جدیدی را پیدا کنید که متفاوت از نمونه های کلاسیک باشد. برای مقایسه ی آنها، درون هرکدام مدتی دراز بکشید.