انواع کیسه خواب ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۲:۲۶ ق.ظ

انواع کیسه خواب

پر :

 یک انتخاب سنتی به جهت گرمای فوق العاده و اندازه کوچک است . مرغوبیت پر استفاده شده در کیسه خواب با عددی درصدی مشخص می شود مانند %80 که به عنوان مثال این عدد بیانگر 80 درصد کرک و 20 درصد پر است. هرچه میزان کرک بیشتر باشد جنس پر مرغوب تر است. عایق گرما بودن پر نیز با واحدی به نام CUIN مشخص می شود. که این عدد میزان ارتفاع 30 گرم پر را به واحد اینچ بیان می کند یا به عبارتی مقدار پف کردن یا باد شدن پر.

الیاف :

انتخابی خوب برای راحتی و گرما و مقاومت در برابر رطوبت هستند به علاوه اینکه برای شست وشو نیز مشکلی ندارد.این الیافهای ساخته بشر ، گرمای بدن را به طور یکنواخت در سرتاسر کیسه خواب توزیع می کنند. این الیاف در کیسه خواب در لایه های مختلف گذاشته می شوند تا این لایه بندی شما را در مقابل سرما محافظت کنند.

برای شستشوی کیسه خواب آنرا باید با دست یا در دمای 30 درجه سانتیگراد با ماشین بشویید و بدون استفاده از خشک کن ماشین ، کیسه خواب را در فضای باز قرار دهید تا خشک شود.

 دمای کیسه خواب :

: Maximum comfort temperature حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد ، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد Comfort temperature  : دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد

Lowest comfort : کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود

Extreme temperature : کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد. زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید به دمای راحت comfort توجه کنید. به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

شرایط فیزیولوژی در ارتباط با سرما و گرما سوخت و ساز: زمانی که شخص در خواب است 75 تا 100 وات گرما تولید می کند که این عدد به عواملی چون جنسیت ، سن ، وزن ، عادات و آمادگی جسمانی بستگی دارد.

 وزن: افرادی که دارای اضافه وزن هستند سوخت و ساز کند تری دارند. این افراد بیش از مقدار مورد نیاز میخورند ولی در مقابل معمولا کوهنوردان در حین برنامه کمتر از میزان مورد نیاز کالری دریافت می کنند و افراد چاقی نیز نیستند. در ذکر این اعداد شرایط کوهنورد در نظر گرفته شده است زیرا افراد چاق مقاومت و محافظت بیشتری در مقابل سرما نسبت به افراد لاغر دارند.

 سن: سوخت و ساز با سن کاملا در ارتباط است. افراد مسن عموما گرمای کمتری تولید می کنند و زودتر از جوانترها احساس سرما می کنند.

جنسیت: خانمها بیشتر از آقایان احساس سرما می کنند و اصطلاحا سرمایی ترند به همین دلیل دمای راحت برای خانمها 5 درجه بیشتر از دمای راحت آقایان است. عادت ها: اکثر مردم در خانه هایی با سیستم گرمایش مرکزی زندگی می کنند. و در محل کار و ماشین هایشان سیستم گرمایشی دارند. این سبک زندگی توان بدن را در مقابل سرما و گرما کاهش می دهد.

تجربه: تجربه و آشنایی با شرایط خوابیدن در محلهای باز و طبیعت کارایی فرد را به مرور در راحت تر بودن در این شرایط افزایش می دهد. معمولا شخصی که برای اولین بار درون کیسه خواب می خوابد احساس ناراحتی و سرمای بیشتری می کند تا یک کوهنورد با تجربه در همان شرایط.

آمادگی جسمانی: در صورت داشتن ورزیدگی و آمادگی جسمانی خواب راحت تر و بدنی گرم تر خواهیم داشت. یک بدن خسته گرمای کمی تولید کرده و باعث می شود فرد خیلی زود احساس سرما کند.

چند توصیه سودمند :

به هنگام خرید کیسه خواب به نوع فعالیت ، دما و رطوبت ، اندازه و حجم کیسه خواب و وزن کیسه خواب توجه کنید و از افراد با تجربه تر کمک بگیرید.

برای داشتن یک خواب راحت به این موارد نیز توجه کنید :

  یک زیرانداز خوب بخرید تا علاوه بر اینکه بر روی آن احساس راحتی داشته باشید از سرمای زمین نیز مصون بمانید. یک چادر خوب بخرید .یک چادر خوب شما را در مقابل هوای بد محافظت می کند. خوابیدن در شرایط باد و یا رطوبت به شدت از کارایی و گرمای کیسه خواب شما کم می کند.

خودتان را به لباسهای اضافی مجهز کنید. این لباسهای را در شرایط بسیار سرد و یا در طول شب بپوشید. در شرایط سرمای زیر صفر در صورت نیاز از کلاه ضد طوفان و اگر دارید کیسه بیواک ، نیز استفاده کنید.

  درست و کامل بخورید در غیر اینصورت بدن گرمای کمتری تولید می کند و بدن در مقابل سرما حساس می شود. نوشیدن هم بسیار مهم است زیرا که کمبود آب بدن نیز موجب کاهش گرمای تولیدی در بدن میشود. از نوشیدنیهای الکلی به شدت پرهیز کنید. این نوشیدنیها به شما یک احساس گرمای موقت می دهند اما مدتی بعد شما احساس سرمای بیشتری نسبت به قبل خواهید کرد.

تجهیزات خود را خشک نگه دارید به خصوص کیسه خوابتان اگر پر باشد با خیس شدن بسیار ناکارآمد می شود. برای این منظور می توانید از روکشهای مخصوص ضد رطوبت استفاده کنید. در هر صورت در اولین فرصت کیسه خوابتان را در فضای باز خشک کنید ، به عنوان مثال در طول روز بر روی چادرتان پهن کنید. در صورت امکان هر از گاهی هوای تازه وارد چادرتان کنید تا هوای داخل چادر دم کرده و مرطوب نشود

منبع:

http://www.payam-zardkouh.ir/fa  

نحوه چیدن و بستن کوله پشتی ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۳۴:۵۳ ق.ظ

نحوه چیدن و بستن کوله پشتی

 

وسایل ضد باران :

جای قرار گرفتن این وسایل در بالای کوله پشتی است،جایی که بصورت قابل دسترسی باشد


کیت کمکهای اولیه:

در قسمت بالا با دسترسی سریع


سنگین ترین وسایل:
این وسایل باید در بین دو صفحه شانه و تا جای ممکن نزدیک به پشت قرار گیرد


ظروف حمل سوخت: 
بایستی بیرون کوله و بصورت ایستاده قرار بگیرد


چادر:
چادر خود را در یک کیسه ضد آب قرار داده و در بالا یا پایین بیرون کوله خود ببندید


وسایل همیشه مورد نیاز:
وسایلی مانند چراغ  قوه،قطب نما،ضد آفتاب،نقشه ها و کتابهای راهنما بایستی در جیب بیرونی کوله با دسترسی سریع و آسان قرار گیرد
در کوله پشتی دسته بندی و دسترسی آسان به وسایل دو نکته بسیار کلیدی هستند
از این نکات لازم به عنوان راهنمای بستن کوله پشتی استفاده کنید


کیسه های ضد آب:
این کیسه ها برای حمل وسایلی که بایستی خشک باشند مانند لباسهای اضافه یا کیسه خواب در نظر گرفته شده اند


قمقمه آب:
بیرون کوله جائیکه به سادگی در دسترس باشد


وسایل سبکتر:
وسایل سبکی مانند زیرانداز و کیسه خواب باید در انتهای کوله پشتی شما قرار گیرد

لوازم و تجهیزات مورد نیاز در هر سفر ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۱۱:۴۴ ق.ظ

لوازم و تجهیزات مورد نیاز در هر سفر

 

برنامه های شهری  


برنامه یک روزه گردش در شهر:
لوازم مهم مورد نیاز:
کیف معمولی -
 
آب معدنی کوچک -
 
کفش مناسب -
 
- کلاه

برنامه چند روزه گردش در شهر:

کوله با ظرفیت ماکزیمم 40لیتر 
-
 لباس مناسب فصل -
کلاه 
-آب معدنی بزرگ
کیسه خواب

 برنامه های طبیعت گردی

 

برنامه یک روزه طبیعت: 

لوازم مهم:
کوله یک روزه 
 
آب معدنی بزرگ
کفش مناسب 
 
کلاه
 لباس مناسب فصل

 برنامه یک روزه سنگین کوهنوردی یا طبیعت:


لوازم مهم
کوله
کفش 
 
گتر
 باتوم 
فلاسک آب جوش
آب معدنی 
قطب نما
زیرانداز
 لباس مناسب فصل
 

:  برنامه چند روزه طبیعت 

لوازم مهم:
کوله 
کفش مناسب
 چادر
کیسه خواب 
 
گتر 
 
باتوم
 زیرانداز 
 
آب معدنی بزرگ 
نایلون زیرانداز چادر
هدلایت
پانچو  
گاز و لوازم همراه
لباس مناسب فصل

برنامه های چند روزه طبیعت گردی و کوهنوردی سنگین

لوازم مهم :  
 
چادر 
 
کیسه خواب
  کفش مناسب
 گتر
 باتوم
جوراب
کوله
 هدلایت
 پانچو
 زیرانداز
کلاه پشمی
 بادگیر(کاپشن گورتکس)
) نایلون (زیرانداز چادر
 بند کفش
 لباس مناسب
 آب معدنی
 گاز و لوازم همراه
 آتش زنه و فندک
 قطب نما
 چاقو

www.tagbox.ir

تگ(تجهیزات گردشگری)